Weblogs van Avifauna Groningen

webblog avifauna02Hier kunt u de verhalen, anecdotes en belevenissen lezen van de afgelopen jaren die door vogelaars of beroepsmatige mensen beleefd zijn. De blogs zijn vaak een project binnen een afzienbare tijd, welke dan met regelmaat tijdens het gebeuren geupdate wordt. Heeft u een iets eenmalig wat u wilt delen dan verwijzen wij u graag naar de verhalen op de website.

Wij roepen dan ook iedereen op die iets leuks te melden heeft en dat in de vorm van een blog wil delen de gegevens naar ons toe te mailen. Tekst graag in word document, foto's of kaartjes e.d. graag apart meesturen als bestand. Schroom dan niet om uw word-document toe te sturen naar: verhaal at avifaunagroningen.nl.

Als het maar over vogels of vogelaars of gaat.

Wij maken er dan een mooi geheel van.

Webbeheerders

Weblog Trektellen Kardingebult 2020

2012 10 11groepNa een aantal succesvolle jaren in 2011 en 2012 werd er de jaren daarna steeds minder geteld op deze telpost. Nu in 2020 willen we het weer proberen op te zetten.

De komende weken (t/m half november ongeveer) houden we jullie op de hoogte van de trektellingen die door een aantal mensen worden gedaan tijdens de najaarsvogeltrek, hier op de bult in Kardinge. We zullen proberen een indruk te geven wat er zoal gebeurt tijdens het tellen, dit ook in samenhang met landelijke en Europese gebeurtenissen en invloeden.

De namen van de tellers en de tellingen zelf staan bij Trektellen.nl vermeld. Je bent altijd welkom om zelf te komen kijken natuurlijk! En wil je weten wanneer er precies wordt geteld, of wil je af en toe eens meekijken of tellen, stuur mij dan maar even een Dit e-mailadres wordt beveiligd tegen spambots. JavaScript dient ingeschakeld te zijn om het te bekijken..

Henk

Onderaan deze pagina staan links die interessant zijn bij de vogeltrek!

 

zondag 15 november 2020

Blog 12: De laatste Telling van dit seizoen!

Vanmorgen hebben we met de laatste telling dit seizoen afgesloten. De laatste dagen zag je al dat de aantallen bij de trektelposten elders in het land minder werden. Het weer was ook niet al te best, veel mist en slecht zicht, daar komt dan nog bij dat de grootste bulk van vogels al is gepasseerd. 

weblog 2020 25 20201115 081418

Zonsopkomst bij de laatste telling, blijft toch mooi iedere keer

De zon kwam net als alle andere dagen gewoon weer op :-) met een mooie gloed. Daarna werd het helder en kon je de Eemshaven goed zien, dat is hemelsbreed zo'n 27 kilometer vanaf de bult.

Je merkt dat het later in het jaar wordt, op de zondagen is het al minder druk wat het aantal mensen betreft, er zaten alleen twee mannen op het middelste bankje te filosoferen tijdens de zonsopkomst.

weblog 2020 27 DSC0365 weblog 2020 28 DSC0375

Brandganzen en Sperwer

Er trokken nog wel wat groepjes ganzen over vanmorgen en er waren meer Sijsjes dan anders vandaag. na 10 uur begon het drukker te worden op de bult, het mooie weer zorgt er voor dat de mensen nog even lekker een rondje willen gaan lopen en doen daarbij dan vaal de bult even aan, tevens zie je het aantal sporters toenemen. De vogels daarentegen nemen af er vliegt niet zoveel meer, dat wordt dan nog wat sprokkelwerk als je blijft zitten. Ook de wind is aan gaan trekken van windkracht 4 naar vijf richting zuid en dat is voor veel vogels het teken om op de plaats te blijven en wachten op minder wind. Rond 10:20 stoppen we er dan ook mee.

Dit was dan meteen de laatste telling van dit seizoen. We hebben 32 keer geteld vanaf 30 september. Totaal aantal vogels: 178.232  teluren:113:26 soorten: 84 maakt 1573 vogels gemiddeld per uur.

Wellicht tot volgend jaar! Henk de Lange

Aantallen vandaag 05-11-2020: Totaal: 1359 exemplaren, 33 (+1) soorten, 2:40 uren

Krenten uit de pap: Sijs en Wilde Zwaan(13-11) zie de volledige --> Groningen - Kardingebult

zaterdag 7 november 2020

Blog 11: De ganze ochtend!weblog 2020 23 500 DSC9856

Gisteren was de rust al weergekeerd en nauwelijks nog Kramsvogels vergeleken met donderdag. als er niet veel wind staat vliegen de vogels ook in principe veel minder. Toch ben ik gaan tellen vanmorgen hoewel de wind nog minder was dan vrijdag, maar wel iets meer uit het noorden kwam. Ik dacht dan ook een rustige ochtend tegemoet te gaan met mooie opkomende zon en lekker weer.

Ik liep de bult op omhoog en zag en hoorde meteen al een grote groep Brandganzen over komen. toen ik boven was en enkele minuten nadat ik me geïnstalleerd had begon het al, het was echt fascinerend om te zien binnen no-time zat de hele lucht vol met lange slierten met ganzen, de meesten hiervan waren Kolganzen, maar daartussen in zaten ook groepen met Brandganzen.

Rond 8 uur, dus binnen een half uur hadden we al zeker 10.000 ganzen geteld. Het totaal van ganzen voor vandaag tot 11:45 komt op bijna 18.000 exemplaren. wat een mooie ochtend is het  weer geworden.

Door het ganzen geweld kwamen de kleine vogeltjes tot 10 uur een beetje in de verdrukking, maar daarvan pikten we toch ook nog wel iets mee. Weer een paar Beflijsters en weer eens wat leuke groepjes Veldleeuweriken. 

weblog 2020 24 DSC9761

hierboven de Kolganzen(foto van 3-11)  en rechtsboven Brandganzen

Na 10 uur begint het ook drukker te worden met sporters en even later ook met gezinnen met kinderen, die op de toren willen klimmen, ook gingen mensen er picknicken met elkaar, ik weet niet of alles corona proof was, maar 11:45 zijn we er maar mee gestopt, te druk te veel lawaai en te weinig vogels nog. Gisteren waren ze net voor 12 uur recht voor mij met een Drone bezig, precies daar waar ik heen kijk, toen ben ik er ook maar van door gegaan.

Al met al geen spijt van weer gegaan te zijn, hier doe je het voor, als er af en toe maar zo'n dag tussen zit, dan is dat allemaal puur genieten, naast de telstress dat dan wel :-)

Aantallen vandaag 05-11-2020: Totaal: 23821 exemplaren, 37 (+3) soorten, 4:15 uren

Krenten uit de pap: Kolgans, Brandgans en Beflijster zie de volledige --> Groningen - Kardingebult 

donderdag 5 november 2020

Blog 10: En daar waren ze, de Kramsvogels!

Ik had er al op gehoopt had ik al eerder vermeld, en vandaag leken alle seinen op groen te staan. Gisteravond verscheen er voor de tweede keer deze herfst een twitter bericht dat er massaal vogels in beweging waren gekomen in het land.

weblog 2020 19 DSC9810

Kramsvogels tijdens de telling op een paar meter langszij

Met veel verwachting toog ik vanmorgen naar de bult toe, gelukkig was ik niet alleen, Ronald telde mee, en dat was maar goed ook. Na half 9 begon het te lopen, veel groepen van over de 100 ex. Kramsvogels en de grootste groep was zelfs meer dan 2000, er kwam aan deze stroom bijna geen eind aan. Het was prachtig om te zien. Alles vloog kijkend vanaf de bult richting klimtoren, rechts daarlangs met als grens het Eemskanaal. Het mooiste was dat ze daarbij zelfs de zang ten gehore brachten die ze ook in hun broedgebieden laten horen, dus niet alleen dat tsjak-tsjak-tsjak, dat hoorde ik gisteren ook al. Het totaal kwam boven de 6100 uit vandaag.

Naast de Kramsvogels waren ook een paar groepjes Veldleeuwerik en Beflijsters recht over de bult prachtig te zien. Ook de Koperwieken volgen mooi door soms samen met de kramsvogels. Ook 1 groepje Watersnippen was leuk om te zien.

Overigens gisteravond bij ondergaande zon nog even geteld na een tip van Jacob, dat er wel eens Merels massaal de lucht in kunnen gaan op trek, en in een klein half uurtje had ik er inderdaad 92, maar dat was nog niet het aantal wat Jacob een keer had vanuit zijn huis in Beijum, dat waren er meer dan 1000 toen. Ik was ook iets te laat, dus zal het nog eens doen als het een goed moment daarvoor is.

Al met al was het een prachtige morgen die al begon met een heerlijke opkomst van de zon, dat blijft toch elke keer weer genieten!

weblog 2020 18 DSC9818

Aantallen vandaag 05-11-2020: Totaal: 13273 exemplaren, 38 (+4) soorten, 4:40 uren

Krenten uit de pap: Kramsvogel, KoperwiekBeflijster en Watersnip zie de volledige --> Groningen - Kardingebult

dinsdag 3 november 2020

Blog 9: We tellen nog even door!

Sinds de laatste blog zijn er al weer 7 tellingen geweest, en we gaan nog zo'n 2 weken door ongeveer. De tellingen wisselen nogal van aantallen en soorten. De leukste soorten van de afgelopen dagen zijn 2 x Havik, 2 x Slechtvalk, Smelleken en vanmorgen had ik zowel man als vrouw onafhankelijk van elkaar de eerste Blauwe Kiekendieven hier dit jaar over de telpost. Zondag had Ronald nog een Roodhalsgans, IJsgors en Europese Kanarie als leuke soorten, en ik vanmorgen nog een Beflijster.

weblog 2020 16 DSC9695

Grote Canadese Ganzen mooi tegen de opkomende zon in!

Wat lijsters betreft zit ik eigenlijk nog een keer op een mooi aantal van de Kramsvogels te wachten, hoop dat het er de komende veertien dagen nog ergens in zit! De topdag was al even geleden van 2011 met over de 31.000 exemplaren. Ganzen vliegen nog steeds in leuke aantallen door, wel steeds meer soorten door elkaar nu.

Gisteren was het super warm met 18 graden, vandaag zaten we al weer op de helft 9 graden, meer wat het zou moeten zijn. Gisteren was het ook nog eens windkracht 5/6 en waren de kleine zangertjes maar weinig van de partij, die wachten af op betere omstandigheden.

Aantallen vandaag 03-11-2020: Totaal: 2776 exemplaren, 37 (+4) soorten, 3:15 uren

Krenten uit de pap: Blauwe Kiekendief, Beflijster, eerdere dagen nog o.a. Roodhalsgans en IJsgors zie de volledige --> Groningen - Kardingebult

Vrijdag 23 oktober 2020

Blog 8: (Ge)mist(e) telllig!

Vanochtend was het op zich prima weer, het leek erop dat het helder zou worden met weinig wind(2) uit ZZW. Er stond al en fotograaf met spanning op een mooie zonsopkost te wachten. Helaas pakte alles anders uit en begon het steeds meer dicht te trekken.

weblog 2020 13 20201023 084035

hier probeerde de zon er nog door te komen om 8:40 uur

weblog 2020 14 20201023 090049

maar 20 minuten later om 9 uur zat het helemaal dicht

Wat vogels betreft vloog er niet erg veel, die blijven veelal aan de grond wachten op betere omstandigheden. Wat er nog wel wat vloog waren vooral Kolganzen maar die zag je niet maar hoorde je alleen over je heen vliegen.

Gisteren daarentegen terwijl er windkracht 5 stond vloog het tegen de verwachting in wel goed, zie de telling op Trektellen. Voor vandaag houden we het om 9 uur voor gezien, de voorspellingen zijn ook zodanig dat het mogelijk tot 12 uur kan duren voordat de mist zou zijn opgetrokken.

weblog 2020 15 DSC9586 mist

Door de mistflarden heen zag je soms toch nog een paar Kolganzen.

Aantallen vandaag 19-10-2020: Totaal: 248 exemplaren, 9 (+1) soorten, 1:00 uren

Krenten uit de pap: de lachende Groene Specht ter plekke, zie de volledige --> Groningen - Kardingebult

Maandag 19 oktober 2020

Blog 7: Nu is het de beurt voor de Kramsvogels!

Afgelopen week hebben we een paar keer geteld, maar geen uitschieters wat dat betreft op een paar Smellekens en Beflijsters na dan. Het Buizerd geweld wat de afgelopen week over Nederland trok meer record aantallen met rond de 1800 exemplaren per dag logen er niet om. In de dagen hieraan vooraf waren er langs Falsterbo al over de 10.000 langs overgetrokken. Helaas zaten we met onze telpost niet in de juiste baan. De meesten komen pas halverwege Nederland in het oosten van het land binnen en trekken door richting Brabant en Limburg, alleen de zaterdag waren enorme aantallen op de eilanden geteld tot over de 1000 ook! Dus dat was wel jammer dat we niet me deelden in deze overdaad, het bleef bij een 10-tal.

weblog 2020 12 DSC9074

Kolganzen in de vroege uurtjes (foto van 13-10)

Vandaag precies een week na de Koperwieken, waren het vandaag de Kramsvogels die echt prachtig in Grotere groepen overkwamen!  Vele groepen van over de 100 en de grootste was zelfs over de 200 exemplaren. Doordat het niet helemaal helder was vlogen ze vrij laag, dus goed om te tellen en er van te genieten. En voor de tweede keer deze week lachte een Groen specht me tegemoet. Het was weer een mooie ochtend zo op de bult, maar ik had deze keer wel koude vingers.

weblog 2020 11 DSC9513kl

Kramsvogels in grote groepen langstrekkend vandaag!

Aantallen vandaag 19-10-2020: Totaal: 3099 exemplaren, 35 (+3) soorten, 3:15 uren

Krenten uit de pap: Kramsvogels en Beflijsters en Smelleken de afgelopen dagen zie de volledige --> Groningen - Kardingebult

Maandag 12 oktober 2020

Blog 6: Record aantal Koperwieken vandaag!

Ibirdtam12 10 2020k sta al voor de wekker afgaat op deze keer, heb goede hoop dat we vandaag in de herkansing kunnen wat betreft de Lijstertrek. Gisteren zag je de aantallen verder het land in hoog oplopen, die waren ons gisterochtend dan al gepasseerd, of wanwege het regenfront boven de buien gaan vliegen waardoor we ze niet hebben waargenomen.

Als je de Duitse Bundeswehr kaart(rechts) er van vandaag bij bekijkt is de trek in het binnenland groot, je zou het een beetje naar Nederland kunnen doortrekken zo, hoewel wij het meestal van de vogels die van Noorwegen uit komen moeten hebben. De meesten kwamen ook vanuit het noordoosten aanvliegen.

7:30 was ik er, het was nog wat donker en rustig, het begon pas goed op gang te komen toen de zon was opgekomen, daarna hield het eigenlijk niet meer op. Even later kwam Andre Sikkema er nog iets later Jacob Bosma.

De lucht zat continue vol met lijsters, grote groepen koperwieken, de ene keer erg hoog over, net onder de bewolking zichtbaar, en de andre keer vielen ze massaal in als groep in de bosjes om ons heen op de Kardinge bult, om er even later weer vandaan verder te trekken. Tijd om even een kop koffie te nemen was er niet bij, dat stond steeds maar weer koud te worden als je dacht dat het even kon. Het was ronduit een mooie beleving.

Was blij dat ik er niet alleen stond vandaag, want dan kun je het niet allemaal meer volgen. Komt nog bij dat Jacob supergoed in geluidjes is, dat levert sowieso al meer op, daar moet ik nog in groeien. maar ik merk ook wel dat mijn gehoor ook iets minder is, de hoge tonen hoor ik niet of bijna niet meer, Er zitten ook 2 Bladkoninkjes, maar die hoor ik dus ook niet goed. Dit zal wel komen dat ik altijd naar concerten ga(ging) en eigenlijk nooit oordoppen in heb gedaan. 

Maar los van dat was het een fantastische dag voor de vogeltrek op de bult, we hebben het record van de Koperwiek bijna verdrievoudigd, van 7.712(2014) naar 22.286 

Daarnaast nog een 9 tal Grote Gele Kwikken.

Je moet weten ik woon zo'n 500 meter van de bult, en kom net(17:30) terug lopen van de Supermarkt en zie nog steeds groepen voorbij vliegen, wat als we er nou nog steeds hadden gestaan, wat was het aantal dan geworden? Dat bewaren we dan maar voor het volgende record in 2026 :-)

weblog 2020 09 DSC9040

Veel gemengde groepen Koperwieken en Kramsvogels, zie hier mooi het grootte verschil

Aantallen vandaag 12-10-2020:  Totaal: 30256 exemplaren, 54 (+4) soorten, 6:30 uren

Krenten uit de pap: Het record van Koperwieken22286 en 9 Grote Gele kwikstaarten zie de volledige --> Groningen - Kardingebult

Zondag 11 oktober 2020

Blog 5: Eindelijke echte trekvogel groepjes!

Als ik iets voor 7 even opsta, hoor ik nog harde regen op het dakraam slaan dus ik denk ga nog maar even weer mijn bed in. Want over het algemeen hebben de vogels een hekel om door de regen te vliegen, en ik om er in te staan. en soms wil je ook wel even uitslapen dus dan is het niet zo erg dat het regent, dat zeg ik er eerlijk bij.

Later als ik er uit ben en naar "Vroege Vogels" luister heb ik toch nog twijfel of ik even heen zal lopen, het is op zich droog. Nadat ik een bericht voorbij zie komen(zie hieronder) van Hans van Gasteren, de man van de vogelradar voor het vliegverkeer, heb ik geen keuze meer.

twitter01

Trek snel mijn jas aan en neem alleen mijn verrekijker maar mee deze keer. Als ik bovenop de bult kom staat daar al een andere vogelteller te tellen, Tom Bot, die anders aan de kustweg in het Lauwersmeer telt maar als hij niet de beschikking over een auto heeft of het daar te slecht is, pakt hij hier even een beetje mee, dus dat is mooi!

Wat me op valt is dat er vandaag voor het eerst ook echt groepjes trekvogels (veelal lijsters) voorbij trekken, waardoor je ook echt het gevoel hebt naar trekvogels te kijken, en dat geeft een goed gevoel.

Tom heeft ook opname apparatuur bij zich, en hij heeft daar het geluid van een Bladkoning op vast gelegd die hier ter plekke zit, prachtig. Je ziet dit steeds meer bij telposten dat er gewerkt wordt met geluid, naast de foto's om de determinatie rond te krijgen. Wie weet misschien moet ik dat ook nog gaan doen, want laten we eerlijk wezen, naarmate je ouder wordt, wordt het gehoor er niet beter op, en ik heb toch ook al moeite met de hele hoge tonen.

Afijn later heeft het opnemen niet zoveel zin meer doordat het steeds drukker wordt op de bult, roeivereniging Gyas beult zijn leden even af, door ze met zware gewichten de bult op en af te laten rennen door de regen.

weblog 2020 08

Ton kijkt of er nog lijsters in aantocht zijn, met op de achtergrond de "Bootcamp" van Gyas. om 11:00 uur is het alweer een natte bedoeling.

Aantallen vandaag 11-10-2020:  Totaal: 1366 exemplaren, 27 (+4) soorten, 3:30 uren

Krenten uit de pap: Bladkoning (ter plaatse), de eerste Kramsvogels en Grote Gele kwikstaart zie de volledige --> Groningen - Kardingebult

 

Vrijdag 9 oktober 2020

Blog 4: Stilte na de harde wind!

weblog 2020 05 20201009 075511

Na de harde wind van de afgelopen dagen en de hele dag regen van gisteren, had ik goede hoop dat het vandaag wat beter zou worden met de trek van de vogels.

Als de zon opkomt is het altijd weer een magisch momentje op de kardingebult. De windkracht was gezakt van 5 naar windkracht 2/3 en dat was een stuk aangenamer. Ik had wel voor het eerst de handschoenen even aangedaan, maart dat was meer omdat de verrekijker koud is.

De vogels vlogen je nou niet bepaald om de oren, nog een klein staartje kolganzen, nadat ik er begin deze week al tegen de 5000 had zien langskomen. Maar het kleine spul kwam niet op gang. Na 11:15 nog een paar Buizerd en verder niet veel meer.

Ik ben nog even gebleven tot 12:30 met de hoop op Roofvogel, door de zon die wel warmer werd met weinig wind, maar niets geen belletjes :-(

weblog 2020 06 20201009 092226

Wat er dan nog wel langs komt in die 5 uur dat ik daar zit, is van alles. Je hebt daar drie bankjes naast elkaar, ik pik de middelste altijd in, die staat het best voor de goede kijk richting.

Twee jongens komen de berg op in Viking outfit, ik vraag waarom ze er zo bijlopen op dit uur van de dag, en zij waren aan een ontgroening bezig van hun huis, welke overigens in de Poelestraat stond, ze moesten opdrachten doen en daar een bewijs van filmen.

Toen die weg waren kwam er een stelletje te zitten met relatieproblemen volgens mij, ik heb me er maar niet mee bemoeid. Na hun ging er een Engelsman met zonnebril op zitten, blikje bier te drinken en een sigaar roken, hij heeft een uur lang niets gezegd, ik ook niet trouwens :-) en ondertussen veel hardlopers waarvan sommigen wel meer dan 10 keer die berg op en af rennen.

weblog 2020 07

Enkele Vogels die nog wel langskwamen: Kolganzen(links), Aalscholvers(rechts) en een Atalanta(midden)

Ik wacht nog steeds op een van de topdagen, waarvan je weet dat die er ieder jaar wel zijn! Maar ondertussen geniet ik wel van alles om me heen en de rust in het eerste uurtje als er helemaal nog niemand is.

Aantallen vandaag 9-10-2020:  Totaal: 980 exemplaren, 30 (+3) soorten, 5:00 uren

Krenten uit de pap: Atalanta en Europese Kanarie(6 oktober) zie de volledige --> Groningen - Kardingebult

Maandag 5 oktober 2020

Blog 3: Kolgans komt eraan!

weblog 2020 03 20201005 073836

Vanmorgen geteld van 7:30 tot 12:00 uur. Net als zaterdag stond er nog vrij veel wind alleen nu vanuit zuidoost, dat voelde gelukkig iets minder koud dan zaterdag, toen ik het recht van voren kreeg(oost).

De trek voor zangvogeltjes was niet ideaal en dat zag je terug in de aantallen daarvan. Wat wel erg mooi was is de eerste serieuze trek van de Kolganzen. tot 12 uur >2300 exemplaren, soms groepen tot over de 100. Hopelijk is dit een voorbode van de vel duizenden die nog gaan komen.

Een Smelleken kwam langs en vloog richting zilvermeer door kauwtjes belaagd. Er kwamen ook nog 2 Ooievaars aangedraaid vanuit richting beijum, maar die bleven erg laag en verdwenen uit zicht. Helaas kon ik geen goede foto's maken, toen ik mijn camera pakte bleek de accu totaal leeg te zijn :-( , nou ja de Kolganzen komen nog wel binnenkort.

Ondertussen zijn de totalen van Eurobirdwatch bekend: Euro Birdwatch 2020 Landelijk!daar zie je dus 100.000 vogels minder dan verleden jaar.

Het aantal Kolganzen langs Falsterbo vandaag is meer dan 38.000, is dus nog wat onderweg Falsterbo - Zweden

Aantallen vandaag 5-10-2020:  Totaal: 2632 exemplaren, 24 (+4) soorten, 4:30 uren

Krenten uit de pap: Smelleken en Kolganzen zie de volledige --> Groningen - Kardingebult

Zaterdag 3 oktober 2020

Blog 2: EuroBirdwatch 2020

ebw2020Vandaag is het EuroBirdwatch, dus in het kader hiervan ben ik een aantal uurtjes gaan tellen. Mijn verwachtingen waren al niet zo hoog gespannen omdat de voorspellingen  van het weer zeer ongunstig waren om op deze plek te tellen.

Ik begon om half 8 en de eerste 20 minuten was er ook geen enkele vogel te zien, en dan de eerste vogel die voorbij komt is waarachtig een Buizerd. Hierdoor kreeg ik nog even de hoop dat de wind wellicht nog wat roofvogels zou kunnen langs blazen, maar helaas pas 2 uur later nog 1 Buizerd en dat was het dan qua roofvogels binnen 3 uur.

Zaterdag is het wel de plek van hardlopers en bootcampers die veelvuldig voorbij rennen tegen de bult op en terug en dat dan 10 keer doen.

Hieronder het kaartje van hoe de wind staat, alles wordt zo'n beetje door de oosterwind naar Engeland geblazen met windkracht 4/5 en vandaar naar Frankrijk. Dat is voor veel vogels die vertrekken vanuit Scandinavië niet echt aantrekkelijk, die willen toch liever zuidwaarts, dus de zangertjes blijven veelal aan de grond of verplaatsen zich lokaal, wachten op betere omstandigheden. En dat doe ik dan ook maar, hoop dat het ergens deze week beter gaat, dat moet eigenlijk wel want er moet nog heel veel aan vogels langskomen.

wind 3 10 2020kl

Aantallen vandaag 3-10-2020: Totaal: 256 exemplaren, 13 (+3) soorten, 3:00 uren

Krenten uit de pap: vandaag helaas pap zonder krenten zie de volledige lijst --> Groningen - Kardingebult

Kijk hier wat de landelijke aantallen zijn en een impressie vam de Vogelbescherming: Euro Birdwatch 2020 Landelijk!

Dinsdag 30 september 2020

Blog 1: De kop is er af!

Vandaag ben ik met de eerste telling begonnen, de verwachtingen waren nog niet zo hoog gespannen, het weer is niet helemaal optimaal de wind staat niet echt goed en het is nog het begin van wat er de komende weken moet gaan komen aan vogels.

Maar ik dacht toch er moet een soort referentie telling gaan komen, zodat we kunnen zien hoe het zich ontwikkeld. Als de zon op komt sta ik paraat.

weblog 2020 01 20200930 074513

De zon komt maar moeizaam door de mist en dichte bewolking heen. 

Het blijft nog heel lang een beetje aan de heiige kant, maar her en der komen er toch wat trekbewegingen op gang, hetzij kleine aantallen en groepjes.

In tegenstelling tot gisteren vandaag slechts 2 Koperwieken, gisterochtend stond ik hier even een half uurtje en toen vlogen er wel 10-tallen over, en tijdens mijn rondje lopen door het hele gebied had ik er toch wel in totaal bijna 200 gezien in grotere groepen ook.

Ter plekke vliegen nog een aantal Goudvinken rond die zich telkens wel goed laten horen en zien. Toen even na tienen de zon er kort door kwam begon zelfs de Tjiftjaf zijn lied nog even te zingen, wat die in een korte najaarstijd soms nog even doet. Ik hoor er zeker twee, maar op de bult zullen er vast nog meer zitten denk ik. 

De Beflijster was wel de leukste soort vandaag.

weblog 2020 02 20200930 090656

Deze telling was ik nog alleen, op een andere vogelliefhebber na dan, maar die zie ik liever gaan dan komen :-)

Een aantal mensen komt wel even een praatje maken en zijn geïnteresseerd in wat ik hier sta te doen, en dat houdt je soms wel even van je "werk".

De komende tijd zal naar verwachting het aantal vogels en tellers wel gaan toenemen, en ik zal daar zo veel mogelijk verslag gaan doen op deze plek.

Nu ik net de blog klaar heb (15:55) zie ik zeker een groep van 50+ Koperwieken thuis*(beijum, hemelsbreed ca. 500 meter van de bult) overvliegen terwijl ik aan mijn kopje thee zit te nippen, hebben ze me toch voor de gek gehouden! 

Tot de volgende Blog: dat is in dit geval zaterdag 3 oktober Euro Birdwatch!

Aantallen vandaag 30-09-2020: Totaal: 529 exemplaren, 26 (+2) soorten, 3:26 uren

Krenten uit de pap: Beflijster, Koperwiek zie de volledige lijst --> Groningen - Kardingebult

Henk de Lange

 

Een leuk filmpje gemaakt in 2009 en uitgezonden door Oog-TV: Vogels op hun trektocht: Trektellen Kardingebult

 

Links:

Free Joomla! templates by Engine Templates